Co je to Zabbix?

Zabbix je profesionální open-source monitorovací systém určený ke sledování dostupnosti a výkonu IT infrastruktury, tedy menších i rozsáhlých aktivních prvků v síti, serverů a prakticky všech zařízení, které mají IP adresu. Potřebujete-li sledovat zařízení (switche, routery, tiskárny, kamery, UPS...) a servery v podnikové síti, nebo jste poskytovatel internetového připojení, provozujete webhosting nebo potřebujete sledovat vlastní servery, narazili jste na výborný nástroj, na který se můžete spolehnout.

Zabbix podporuje velké množství standartních protokolů, například SNMP (verze 1, 2, 3 a trap), IPMI, získávání informací spouštěním vzdálených příkazů pomocí SSH a Telnet připojení. Velmi užitečné je sledování otevřených portů, čímž máte možnost sledovat dostupnost konkrétních služeb bez nutnosti konfigurace monitorovacího protokolu a bez nutnosti instalace software na sledovaném zařízení. Pro sledování CPU, paměti, disků, spuštěných služeb se neobejdete bez Zabbix agenta, což je minimalistický daemon pro většinu dnes používaných platforem, který se instaluje na monitorovaný server. Je to nástroj, který veškerá získaná data přeposílá na Zabbix server.

Pomocí získaných informací si můžete definovat limity a tím si zobrazovat informace o aktuálních problémemch na síti nebo na serveru. Každou událost si můžete nechat zaslat do emailu, jabberu nebo do sms. Nasbírané hodnoty si můžete zobrazit v přehledném grafu, nebo si můžete poskládat více grafů vedle sebe. Zabbix umožňuje vytváření hierarchických map, kde si jednotlivá zařízení můžete pospojovat podle skutečného zapojení. V případě výpadků jednoho zařízení hned uvidíte které zařízení na síti Vám způsobilo problém nebo jaká část sítě je postižena.

Zabbix Vám dále přinese následující možnosti: monitorování SLA, log souborů, monitorování webových stránek, automatický nebo ruční inventář, možnost sledovat zařízení na jednom zabbix serveru z více sítí a to klidně i za natem. Pomocí zabbixu můžete monitorovat VMware virtuální stroje. Zabbix je automaticky objeví a začne monitorovat vše potřebné. Stejně to může být s jakýmkoli zařízením. Zabbix si každé zařízení může ošahat a automaticky ho začít monitorovat.

image image image image image image image image image image